Prima pagină » LOCALE » INTERPRETUL SUCEVEAN GABRIEL TRETEAG CUCEREȘTE TROFEUL FESTIVALULUI „FLORILE CEAHLĂULUI”

INTERPRETUL SUCEVEAN GABRIEL TRETEAG CUCEREȘTE TROFEUL FESTIVALULUI „FLORILE CEAHLĂULUI”

Ediția a XXXIII-a, desfășurată între 24-26 martie 2023, s-a încheiat. Au fost trei zile în care peste optzeci de concurenți din țară și din afara granițelor s-au întrecut pentru Trofeul Festivalului național de muzică populară pentru copii și tineri „Florile Ceahlăului”. Cel mai bun concurent s-a dovedit tânărul interpret al folclorului sucevean Gabriel Treteag.

Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț, organizatorul întregului eveniment, susținut financiar de Consiliul Județean Neamț, a organizat, pentru ultima seară a Festivalului Gala laureaților, în care, alături de artiști consacrați – îndrăgitul interpret al folclorului național Gelu Voicu și Ansamblul folcloric „Floricică de la munte” –, au participat toți premianții actualei ediții.  

Juriul de anul acesta a fost condus de de etnomuzicologul Elise Stan (preşedinte al juriului), și i-a mai cuprins pe Roxana Daniela Gibescu (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri Electrecord), Delia Stoian Irimie (conf. univ. dr. – Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca), Călin Brăteanu (director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural „Bucovina” Suceava), Tiberiu Groza (director al Ansamblului folcloric „Dor Transilvan” din Cluj-Napoca), Laurenţiu Ursache (realizator radio de programe folclorice) și Marcel Lutic (expert în bunuri cu valoare etnografică).

Acompaniamentul din timpul competiției este asigurat de orchestra de muzică populară a Ansamblului „Floricică de la munte”.

Partener pentru organizarea Festivalului de anul acesta a fost Casa de Cultură a Sindicatelor din Piatra-Neamț.

 

 PREMII

 

TROFEUL EDIȚIEI A XXXIII-A:

  • Gabriel TRETEAG (Suceava)

SECȚIUNEA CANTO TRADIȚIONAL – Categoria de vârstă 9-14 ani

PREMIUL I:

  • Maria BOAMPĂ (Iași)
  • Roxana Maria POP (Cluj-Napoca)

Premiul II:

  • Maria TUCAN (Iași)

Premiul III:

  • Teodora Paraschiva BUDACĂ (Piatra-Neamț)

Mențiuni:

  • Maria BALTARIU (Vaslui)
  • Horia Nicolae COMȘA (Brașov)
  • Maria Adelina DARIE (Iași)
  • Bianca Maria MOLDOVAN (Suceava)
  • Cristian Andrei MOLDOVAN (Bistrița-Năsăud)
  • Antonia RUSU CORDUNEAN (Suceava)
  • Amelia Ilinca SAVA (Neamț)
  • Cătălina Luisiana VÎRDOL (Teleorman)

SECȚIUNEA CANTO TRADIȚIONAL – Categoria de vârstă 15-19 ani

PREMIUL I:

  • Flavia Maria COCHIRLEANU (Buzău)

Premiul II:

  • Andrei Nicolae CHLEBA (Prahova)

Premiul III:

  • Codruț ȘTIRBU (Botoșani)

Mențiuni:

  • Sabrina Maria AIACOBOAIE (Botoșani)
  • Roberta Buzurin (Argeș)
  • Olena HAMURAR (Ucraina)
  • Luiza Ștefania MUSCALU (Iași)
  • Alexandru STAICU (București)
  • Alexandra Gabriela VASILOIU (Dâmbovița)
  • Robert Daniel VLAD (Buzău)

SECȚIUNEA CANTO TRADIȚIONAL – Categoria de vârstă 20-25 ani

PREMIUL I:

  • Ștefan ȚÎRDEA (Pipirig, Neamț)

Premiul II:

  • Delia GANDORE (Vaslui)

SECȚIUNEA INSTRUMENTE POPULARE – Categoria de vârstă 9-14 ani

  • PREMIUL I: Teodor GIREADĂ (Botoșani) – caval

  • Premiul II: Cristian Andrei CIAUȘU (Brăila) – nai

  • Premiul III: Matei Alexandru FARCAȘ (Cluj-Napoca) – saxofon
  • Premiul III: Matei FERBINȚEANU (Chișcăreni, Botoșani) – acordeon

SECȚIUNEA INSTRUMENTE POPULARE – Categoria de vârstă 15-25 ani

PREMIUL I:

  • Andreea Monica VIȘAN (București)

Premiul II:

  • Daniel CONDREA (Piatra-Neamț) – vioară

Premiul III:

  • Alexandru DAMIAN (Botoșani) – clarinet

Mențiuni:

  • Tudor MĂRIUȚĂ (Neamț) – acordeon
  • Daniel Luca SAMOILĂ (Cluj) – saxofon
  • Bianca Florentina SAVU (Dâmbovița) – nai

PREMII SPECIALE:

PREMIUL PENTRU AUTENTICITATEA COSTUMULUI

  • Adela Lorena BURCĂ (Cluj-Napoca)

PREMIUL DE POPULARITATE

  • Iosif HARPA (Târgu Frumos, Iași)

PREMIU PENTRU PROMOVAREA ȘTAIERULUI*

  • Mădălina ROMAN (Harghita)